Linux Sunucu Üzerine Tek Komut Plesk Kurulumu
Ana Sayfa Blog Nasıl Yapılır? Linux Sunucu Üzerine Tek Komut Plesk Kurulumu
Linux Sunucu Üzerine Tek Komut Plesk Kurulumu

Dünyada sanal sunucu ve dedicated sunucu kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen kontrol panelleri arasında yer alan Plesk’in Nisan 2020 tarihi ile en güncel sürümü olan Plesk Obsidian birçok yeniliği ve kolaylığı beraberinde getiriyor. Ayrıca Plesk paneli tamamen satın alan Oakley Capital firması bu sürümde de sürekli trial (deneme sürümü) kullanımına izin veriyor.

Bu sürümle birlikte gelen en büyük yeniliklerden biri olan tek komut (one click) kurulum sayesinde tüm linux sunucu kullanıcıları kurulum işlemini basit bir şekilde hallediyor ve çok büyük bir yükten kurtulmuş oluyor.

Nasıl Kurulur?

Öncelikle Linux (CentOS, Ubuntu vb.) sunucumuza Putty veya sizin kullandığınız herhangi bir program ile SSH erişimi yapmamız gerekli.

SSH erişimini yaptıktan sonra aşağıdaki komutla yum güncellemesini yapalım (yapılması zorunlu değildir, ancak yapılırsa daha sağlıklı olur).

yum -y update

Güncelleme işlemimiz tamamlandıktan sonra aşağıdaki kodu olduğu gibi girerek tek komut kurulum işleminizi başlatabilirsiniz, bundan sonra kurulum işlemi için girmeniz gereken başka herhangi bir komut bulunmamaktadır.

sh <(curl https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer || wget -O - https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer)

Yukarıdaki kodu çalıştırdıktan sonra kullanılan VPS veya VDS‘in hızına göre ortalama 30 dakikalık bir kurulum süreci bizi bekliyor. Süreç tamamlandıktan sonra tarayıcı adres satırına ipadresi:8880 yazarak Plesk kontrol paneline giriş yapabilirsiniz. Burada sizden istenen birkaç bilgiyi verip ilerledikten sonra Plesk kurulumunuz tamamlanmış olacak.

Tarayıcı üzerinden Plesk Panel’e eriştikten sonra adımları takip ederken sizden lisans kodu istenecek; bu bölüme https://www.hostlab.com/labtrial/ üzerinden geçerli bir lisans kodu alarak trial lisans girişi yapabilir ve Plesk kullanımına başlayabilirsiniz. Unutmayın! Plesk panel sürekli trial kullanımına izin verdiğinden lisansınızın süresi bittikçe yukarıdaki link üzerinden trial lisans kodu alarak lisansınızı yenileyebilir ve hiçbir ücret ödemeden sürekli kullanım yapabilirsiniz.