Reseller Hosting Özel NS Kullanımı Nasıl Yapılır?

Değerli müşterilerimiz,

Bu makalede Bayi Hosting (Reseller) kullanıcılarımızın özel isim sunucusu (Name Server) kullanabilmeleri için yapması gerekenleri anlatacağız. Bu adımları sorunsuzca uyguladığınızda kendinize özel NS adreslerinizi kullanabilirsiniz.

Öncelikle ilk işlemleri alan adınızın kayıtlı olduğu firma üzerinden yapmanız gerekmektedir. Biz bu ayarları HostLAB bünyesinde barındırılan bir alan adı üzerinde göstereceğiz, yapılacak işlemler çoğu firmada aşağı yukarı aynıdır.

  1. Adım: Müşteri panelinden alan adlarınızın bulunduğu bölüme girin.
  2. Adım: İsim sunucusu tanımlamak istediğiniz alan adının yanında bulunan "ingiliz anahtarı" işaretine tıklayın.  3. Adım: Açılan sayfada sol menüden "Özel NameServer" butonuna tıklayın.  4. Adım: Açılan sayfada "Bir İsim Sunucusu kaydet" bölümündeki "İsim Sunucusu (Nameserver)" bölümüne istediğiniz NS ön ekini (örn. ns1), "IP adresi" bölümüne ise bulunduğunuz sunucunun IP adresini (hizmet alırken gönderilen e-postada mevcut) yazın ve aynı işlemi "ns2" içinde tekrarlayın (ns2 içinde aynı IP girilecek).Alan adı panelinde yapılacak işlemler bu kadar, şimdi WHM panele giriş yapmanız gerekli.

  1. Adım: WHM panele giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden  "Basic WebHost Manager® Setup" yazısına tıklayın ve açılan sayfada "Explicitly Set the Nameservers" kutucuğunu işaretleyip kendi NS adreslerinizi girin.  2. Adım: Sol taraftan "DNS Bölgesini Düzenle" butonuna tıklayıp açılan sayfada alt alta yazan HostLAB NS'lerini kendi yaptığınız NS'ler ile değiştirin.  3. Adım: Son olarak aynı sayfada alt kısma inip "Add New Entries Below this Line" kısmından resimde gösterildiği gibi açılır menüden "A" yazısını seçerek alt alta 2 NS adresinizi ekleyip IP adreslerine yine hizmet e-postanızda size iletilen IP adresini girin.  • 255 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

PHP Sürümü ve Bileşenlerini Nasıl Seçebilirim?

Değerli müşterilerimiz, Hosting ve bayi (reseller) hosting paketlerimizde PHP sürüm ve...

Hosting SMTP Ayarları Nedir?

Değerli müşterilerimiz, Hosting ve bayi (reseller) hosting paketlerimiz için geçerli olan SMTP...

Siteme Erişim Sağlayamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Değerli müşterilerimiz, Eğer hosting veya bayi (reseller) hosting kullanıyorsanız erişim...

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Aktif Olmaktadır?

Değerli müşterilerimiz, Hosting ve bayi (reseller) hosting paketlerimizde sağlanan ücretsiz SSL...

A CLASS IP Nedir ve SEO için Yararı Nasıldır?

Değerli müşterilerimiz, Bu makalede sizlere A  Class IP adresinin ne olduğundan ve SEO'ya...